Adet düzensizlikleri

Doç Dr. Cemil KAYA Kadın Hastalıkları, Tüp Bebek, Yüksek Riskli Gebelik, İnfertilite, Laparaskopik Cerrahi
Adet düzensizlikleri
Doç. Dr. Cemil KAYA | 04 Nisan 2017, 11:02 | 1792

Puberte döneminde  düzenli bir döngülerin ortaya çıkması 2-3 yıl alabilir. Bu süre zarfında, vücut esas olarak ergenlik tarafından serbest bırakılan hormon akışına göre ayarlanır. Ve "normal" olan şey, kişiden kişiye değişir. Yetişkin bir kadının tipik döngüsü 28 gündür, ancak bazıları 21 gün kadar kısa, diğerleri ise 35'dir.

Değişen hormon seviyeleri, bir kızın dönemini bir ay (sadece birkaç gün) ve sonraki uzun süre (bir haftaya kadar) kısa sürede sonlandırabilir. Ay atlayabilir, birbiri ardına hemen iki periyot alabilir veya aydan ayağa değişen ağır ve hafif kanamalar arasında değişebilir.Bunun nedeni ilk adet yaşını takip eden 2-3 yıl içinde yumurtalıkları çalıştıran beyinden salgılanan hormonların seyrindeki olgunlaşmamış salınım dinamiğidir. 

Adet başladıktan sonraki 3.yılda hala nispeten öngörülebilir bir şekle oturmazsa ya da dört ya da beş normal periyotu varsa ve o süreyi atlar ya da düzensizleşirse, muhtemel sorunları kontrol etmek için jinekolojik kontrol yapılması gerekebilir.

Sevgiyle kalın
Doç.Dr.Cemil Kaya