Hormon Bozukluklarının Nedenleri

Doç Dr. Cemil KAYA Kadın Hastalıkları, Tüp Bebek, Yüksek Riskli Gebelik, İnfertilite, Laparaskopik Cerrahi
Hormon Bozukluklarının Nedenleri
Doç. Dr. Cemil KAYA | 04 Nisan 2017, 11:32 | 1969

Hormon, bir salgı bezinden salgılanan ve vücutta  pek çok fonksiyonları olan maddedir. Hormon bozuklukları, vücutta hormon salgılayan endokrin organların salgılarının yetersiz ya da fazla olmasından kaynaklanan hastalıklardır. Kadınlarda en sık görüleni ise polikistik over sendromudur.  

Hormonların yetersiz salgılanması ya da fazla salgılanması üreme sistemini etkilemekte ve bazan tek başına infertilite nedeni olabilmektedir. Tiroid bezinden salgılanan hormonların az ya da çok salgılanması  üreme sistemini etkilemektedir. Kadınlara tiroid hormon bozuklukları erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

Endokrin salgı bozukluklarının bir kısmı da otoimmün denilen, vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerimize saldırarak  ortaya çıkarttığı hastalıklardır. Özellikle tiroid fonksiyon bozuklukları ve böbrek üstü bezinin anormal çalışması gibi durumlar otoimmünite sonucunda ortaya çıkarlar. Otoimmünite kadınlarda erkeklere oranla 8 kat daha fazla görülmekte ve nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Hormon bozukluklarının tedavisi Hormon bozukluklarında tedai fazla salgılanan hormonun baskılanması ya da eksik olan hormonun yerine konulmasıdır. 

Sağlıkla Kalın

Doç. Dr. Cemil KAYA